I. helyezés a Kárpát-medencei Honismereti Versenyen

Az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete 2017. november 18-án szervezte meg a XXII. Kárpát-medencei Honismereti versenyt. A verseny témája Szent László királyunk volt, aki 940 éve lépett a magyar trónra, és akit 825 éve avattak szentté. A vetélkedőre Szerbiából, Romániából és Magyarországról összesen 18 csapat érkezett. Iskolánkat Ábrahám Csenge (7.b), Kollár Ella (7.c), Kiss Noémi (8.a) és Tóth Etele (8.a) képviselte a színvonalas megmérettetésen. A verseny megnyitóján az Oktatásért Felelős Államtitkárság helyettes államtitkára dr. Maruzsa Zoltán és Gombár Szeléna Magyarország szabadkai konzulja is köszöntötte a versenyzőket. A zsűri egyik tagja, dr. Halmágyi Miklós az SZTE Középkori és Kora Újkori Magyar Történeti Tanszékről érkezett. A verseny három részből állt, mindegyik feladatra előzetesen is kellett készülni. Első lépésként egy szigorú tartalmi és formai követelményeknek megfelelő pályamunkát kellett benyújtani, aminek a megírásához a gyerekek komoly kutatómunkát végeztek. Témája Szent László és a keresztény egyház volt. Előzetes értékelés után a versenyen a gyerekeknek villámkérdéseket kellett megválaszolni az esszével kapcsolatban. Előzetes feladatok között szerepelt egy poszter elkészítése is. A plakátunkon tanulóink sajátkezű illusztrációkkal mutatták be, hogyan élt tovább Szent László a nép emlékezetében. Ehhez a feladathoz legendákat, mondákat, imákat tanulmányoztak, munkájukat Koisné Kőrösi Rozália tanárnő segítette. A harmadik feladat egy kreatív feladat volt, amelyben egy Szent László legendát kellett dramatizálni. Mi egy csángó népmondát, Szent László hazatérését választottuk. Erre a feladatrészre Madarászné Weinrauch Ivett és Babai Gizella tanárnők készítették fel a gyerekeket. A verseny jó hangulatban telt, a befektetett munka megtérült, a négy feladatrészből háromban maximális pontot kaptunk, a negyedik feladatban 0,3 pontot veszítettünk, így összességében sikerült megszerezni az I. helyet. A csapat jutalma a sok dicséret mellett egy kétnapos budapesti kirándulás, amelyen a 200 éve született Arany János emlékhelyeit tekintik meg.

Szécsi Edina

felkészítő szaktanár