logo-1055837458.png

Néptánc gyerektábor 2018

2018. augusztus 13-án vette kezdetét gyermektáborunk a mórahalmi erdei iskolában. A tábor programja a dél-alföldi régió népművészeti ágaira, azok közül is leginkább a táncra, a zenére és a kézművességre építkezett. A táncos foglalkozásokon a gyermekek a térség ugrós táncával, az oláhossal ismerkedhettek meg, melynek elsajátítása során a táborozók nagy része igen komoly tánctechnikai fejlődésen ment keresztül. Az oláhos mellett belekóstolhattak a dél-alföldi csárdásba is. A táncos foglalkozások szerves része volt a daltanulás, az éneklés, majd a tábor vége felé a táncolva éneklés is, amely egy friss táncanyagnál komoly koncentrációt, magabiztosságot, bátorságot igényel. A kézműves foglalkozásokon a táborozók kék festő babákat készítettek, kendőket hímeztek, egyedi táborpólókat festettek, karkötőket, illetve nyakláncokat fűzhettek gyöngyből maguknak vagy épp a szüleiknek és szegedi papucsot formáltak meg papírból, amit később kifestettek. A szakmai foglalkozások mellett a táborozók részt vettek egy szegedi kiránduláson, ahol megtekinthették a Páratlan kiállítást, ami jelentős segítséget nyújtott a későbbi papucskészítésben. A kirándulás során ellátogattunk még a Szeged híres város kiállításra és megtekintettük a dínókiállítást. A szegedi kiruccanás utolsó egy óráját a múzeum melletti játszótéren töltöttük. A tábort továbbá olyan szakemberek látogatták, mint Nagy Gábor, aki hangszerbemutatójával – elsősorban délalföldi hangszerekkel, mint a kecskeduda és a nyenyere - szórakoztatta a gyerekeket, Szalai László, aki egy teljes délutánra a táborozók rendelkezésére bocsátotta fa játszóterét, valamint Szekeres András és családja, a Szekeres Band, kiknek hála esti programban sem volt hiány, hiszen nem egyszer fújtak éjszakába nyúlóan moldvai muzsikát a gyerekek talpa alá. A felsorolt programok mellett szorítottunk időt a kikapcsolódásra is. Játékok terén nagyon nagy sikere volt a métának, melyből később kisebb bajnokságot is rendeztünk. A méta mellett még elővettünk több közkedvelt játékot is, mint pl. a pányvázás és a vadász fogó, és ha már szóba jött a kikapcsolódás: Csütörtökön, a tábor utolsó előtti napján a délelőttöt a mórahalmi Erzsébet Gyógyfürdőben töltöttük. A táborzáráson megjelent a szülők többsége is: Megtekinthették a kézműves foglalkozásokon született műveket egy kiállításon, melyet a gyerekek raktak össze, illetve tartottunk nekik egy rövid táncbemutatót a táborban tanult táncanyagból.