logo-1055837458.png

II. Népművészeti tábor

2015. jún. 29- júl. 1. „ Sárkány ellen sárkányfű ” címmel a nyári szünet kezdetén sikerült a mesebeli király óriási birodalmában, - mely Nagyszéksóstól- Tüsöksorig és még azon is túl terjed - ismét eredményes munkát végezni az aprónépnek. A király a történet kezdetén a szomszéd királyfival nagy bánatosan előadta az aprónépnek (több, mint hetven gyermek) ,hogy már épp a menyegzőre készültek, amikor a gonosz sárkány elrabolta a szépséges királylányt. A gyermekek segítségét kérte a leánya kiszabadításához. A tevékenységek között sok csoportos tánc és alkotás is szerepelt: kézlenyomatokkal kifestett sárkányos kép készítése, közös sárkányröptetés, sámántánc, sárkánybarlang díszítése, vicces akadályverseny, a sárkány megsemmisítése, gyógyital készítése, mézeskalács sütés, élményrajzok készítése, lakodalmi tánc. A közösen, együtt végzett munka megtanítja a gyermekeket csoportban dolgozni, engedni a saját elképzelésekből a közösség javára, a célok megvalósítása érdekében. Megtapasztalhatták, hogy munkájukat fel kell tudni áldozni a közös munka elkészítéséhez. A különböző korú gyermekekből létrehozott csoportokban a gyerekek megismerkedhettek egymással, ez általában iskolai keretek között nem nagyon jellemző. Számukra ez nem is okozott problémát: a nagyobbakra hallgattak a kisebbek, a kisebbeket pedig segítették a nagyobbak. Nagyon sikeres volt a gyerekek és felnőttek körében Újházi Teodóra tanárnő gyógynövényes bemutatója, aki ráébresztette közönségét, hogy rengeteg féle gyógy- és fűszernövény található környezetünkben. Gazdag felhasználhatóságukat sokféle termék bemutatása követte. A növényeket meg lehetett tapogatni, szagolni, ízlelni. Sok értékes tudnivalóval gazdagodtak a foglalkozáson résztvevők. A népmesei kerettel és az átélés, eljátszás, megjelenítés különböző eszközeivel élve, még felsős tanulóink is gazdag élményekkel tértek haza a harmadik nap végén, amikorra sikerült megházasítani a királyleányt és fergeteges lakodalmat ültünk, valódi eszem- iszommal. Köszönet a segítségért a kézművességben is nagyon jeleskedő zenetanároknak, a középiskolás segítőknek, a konyha dolgozóinak, a Móra Ferenc Általános Iskolának és dolgozóinak, a Varga pékségnek a sok finomságért és a többi segítőnek!

Csonka Attiláné, Koisné Kőrösi Rozália